Sugatsune H360-26-16T Cabinet Concealed Hinge, 16 mm Overlay, Finish-Nickel
Sugatsune
Model:
H360-26-16T
Item is normally in stock and ships out within 3-5 Business days (excluding transit time).
printer Print
Email to a Friend
Request for Quote
Email us your RFQ sales@FBIsecurity.com
or call us for pricing 800-523-2924
or send us a request using the form below and we will respond to you by email.
Details: Sugatsune H360-26-16T Cabinet Concealed Hinge, 16 mm Overlay, Finish-Nickel
Features
  • Featuring 5-speed adjustable damper.
  • Load capacity: 9 kg (19.8 Ibs)/2 pcs, 15 kg (33 lbs)/3 pcs.
  • Maximum door width: 600 mm (23-5/8")/2 pcs.
  • Maximum door thickness: 30 mm (1-3/16")
  • Clip on type for easy installation.
  • Successfully passed 200,000 cycles test
  • 3-way adjustment with door installed.
  • Mounting plate sold separately.
Specifications
  Material - Steel
  Finish - Nickel
  Weight of Item (g) - 91
  Length or Depth of Item when closed (in) - 3.125
  Height of Item (in) - 2.5
  Closing Type - Self closing
  Clip-on - Y
  Holes - 2
  Adjustable - N
  Max. Opening Angle (?) - 100
  Max. Opening Angle (degree) - 100
  All-Stainless Steel - N
  Are Fasteners Included - N
  Are Fasteners Required - Y
  Fasteners Type - 3.5 mm or #5 flat head self tapping screw